Tajemství Super Chlebů

aneb proč je naše pečivo mimořádné

Revoluční mouka
s jemnou vlákninou

Každý dobrý recept má svou tajnou přísadu a Super chleba není výjimkou. Nemusíte hádat – protože chceme, abyste věděli, co jíte, rádi vám ji prozradíme.

Základní ingrediencí Super pečiva je celozrnná mouka, která díky inovativnímu procesu mletí obsahuje velice jemnou vlákninu. Jde nám o vaše zdraví a zároveň chceme, abyste si pochutnali. Proto se vracíme zpět ke kořenům a sázíme na osvědčené způsoby našich předků – na celozrnnou mouku z žita i chutné pšenice.

 

Věděli jste že:
Žito a pšenice jsou si jako obiloviny podobné. Pšenice má oproti žitu méně vlákniny a více škrobu. Žito zase obsahuje více polyfenolických látek (kyselina ferulová, lignany) a fytosteroly, ale to jsou již minoritní látky.

 

tabulka-obiloviny

 

Vláknina pšeničného zrna přispívá k urychlení střevní peristaltiky, tzn. průchodu tráveniny střevem. Toto tvrzení může být použito pro potravinu, která má vysoký obsah vlákniny, tzn. obsahuje alespoň 6 g vlákniny na 100 g nebo alespoň 3 g na 100 kcal (neboli 420 kJ). Prospěšný efekt je zaručen konzumací nejméně 10 g vlákniny pšeničného zrna denně. (Obiloviny v lidské výživě 2015)

tajemstvi_chlebu_01.jpg
tajemstvi_chlebu_02.jpg

Tradiční třístupňový kvas

Kdo jednou ochutnal kvasový chléb, ví, že jeho chuť je nezaměnitelná a nedá se nahradit.

Práce s kvasem je náročná a vyžaduje trpělivého pekaře, ale výsledek stojí za to, a tak ho při přípravě pečiva používá již třetí generace Mašků. Na tuto tradici nedáme dopustit a neexistuje možnost, že bychom se kvasu vzdali. Letité zkušenosti nyní využíváme při práci s kvasem celozrnným.

Věděli jste že:
V kvasu vznikají probiotika, která působí pozitivně na střevní mikroflóru
Pozitivně ovlivňuje trávení a celkové prostředí v lidském organismu
Zajišťuje lepší stravitelnost
Zvyšuje obsah vitaminu B
Zvýšení biologické dostupnosti minerálních látek
(Obiloviny v lidské výživě 2015)

 

 

 

 

Barva a přirozená chuť

Některé chleby se pouze tváří jako celozrnné, skutečný však poznáte ihned po rozkrojení – podle struktury a zejména syté barvy, jak vidíte na obrázku.

Jistě jste si všimli, že klasické celozrnné pečivo vám při kousání „drhne“ o zuby – způsobuje to přítomnost otrub. V případě Super pečiva jsou však otruby díky speciálnímu výrobnímu procesu namlety takovým způsobem, že se vám každé sousto rozplyne v ústech.

Protože platí „tisíc lidí, tisíc chutí“, připravili jsme pro naše zákazníky dvě odlišné varianty kvasového chleba. Na své si přijdou ti, kteří dávají přednost 100% žitnému chlebu, i tací, kteří si více pochutnají na klasickém chlebu pšenično-žitném, ovšem v celozrnných variantách.

Tip:
Doporučujeme vám vyzkoušet si připravit 100% žitný celozrnný chléb v topinkovači. Nebudete litovat – vysoký obsah otrub v opékaném chlebu vám přichystá úplně nový chuťový zážitek.

tajemstvi_chlebu_03.jpg

Příznivý glykemický index

Strávníci, kteří hledí na svou linii, si hlídají glykemický index potravin (GI).

Tento index určuje, jak dalece daná potravina vychyluje hladinu cukru v krvi, a jeho nízká hodnota je jednou z hlavních deviz Super pečiva – zajistí vám dlouho trvající pocit sytosti, udrží vyrovnanou hladinu cukru v krvi a nebude vás honit mlsná. Super chléb je proto ideální potravinou pro redukční diety. Stabilní hladina cukru v krvi zároveň přispěje k vaší fyzické i psychické pohodě a výkonnosti.

Hodnoty GI pro porovnání:

10 - Brokolice
32 - Jogurt nízkotučný
33 - 100% žitný Super chléb
35,5 - Pšenično-žitný Super chléb
65 - Běžný chléb
70 - Toastový chléb
105 - Pivo

tajemstvi_chlebu_04.jpg (237 KB)

 

 

 

 

tajemstvi_chlebu_05.jpg (194 KB)

Obilné β-glukany

β-glukany jsou součástí bobtnavé, rozpustné vlákniny, mají vliv na pocit nasycení, což může vést k omezení konzumovaného množství potravin a k redukci hmotnosti, dále udržují normální hladinu glukosy v krvi a normální hladinu cholesterolu v krvi po pravidelné konzumaci určitého množství potravy.

Obilné beta-glukany jsou unikátní svými fyzikálními, popř. i mechanickými vlastnostmi (bobtnavost, fermentabilita, mechanická ochrana, ...).

Obilné β-glukany jsou méně biologicky aktivní v porovnání s β-glukany z hub, řas nebo kvasinek. Biologickou aktivitou rozumíme např. větší posílení imunity, zvýšenou aktivitu makrofágů, zvýšenou fagocytózu, vyšší protinádorovou aktivitu apod. Efektivní zdravotní účinky a vysoká biologická aktivita byla zjištěna jen u vysoce přečištěných β-glukanů (zejména z hub a kvasinek). Účinek β-glukanů na snížení hladiny cholesterolu je vysvětlen tak, že konzumované β-glukany zvyšují střevní viskozitu, dochází ke snížení absorpce cholesterolu a k jeho rychlejšímu vylučování. β-glukany snižují hladinu glukosy v krvi po jídle tím, že zpomalují střevní peristaltiku, což vede k pomalejšímu vstřebávání glukosy. Prevence vývoje diabetu II. typu spočívá ve vlivu β-glukanů na autoimunitní mechanismy, které ovlivňují pankreatické ostrůvky. (Větvička, 2009)

 

 

 

 

Porovnání hodnot chlebů

Pro porovnání s klasickým pečivem jsme si nechali změřit hodnoty našich chlebů.

 

100% žitný
Super chléb
Pšenično-žitný
Super chléb
Běžný
chléb
Toustový 
chléb

energie kJ/100g
           kcal/100g

925 846 1006 1051
219 201 238 248
tuky
z toho nasycené MK
1,6 1,5 1,2 1,2
0,3 0,2 0,3 0,2
sacharidy
z toho cukry
39,4 37,9 46,6 49
0,7 1,1 1 2,2
bílkoviny 7,1 4,4 7,6 9
sůl 1,1 1,1 1,1 1
 
vláknina 9,3 9,1 5 2,8
nerozpustná vláknina 5,3 5,2 1,2 0,5
rozpustná vláknina 4 3,9 3,8 2,3
β-glukany 1,1 2,16 0,1 0,06
 
Glykemický index 33 35,5 65 70

 

 

 

 

Pohyb je důležitý

Přestože je náš chleba doslova Super, zázraky nedokáže. Ani mistři mlynáři a pekaři ještě nedokázali zařídit, abyste mohli jenom sedět na gauči a jíst. Než se nám to podaří, myslete na to, že vedle zdravé stravy je důležitý také pohyb!